Zemřel režisér Ivan Reitman, autor kultovní klasiky Krotitelé duchů

Ve věku 75 let zemřela komediální legenda s československými kořeny

Filmový svět zasáhla další velká ztráta. V sobotu 12. února zemřel ve věku 75 let legendární režisér Ivan Reitman. Smutnou zprávu potvrdily jeho děti ve společném prohlášení. Podle informací zemřel ve spánku. Reitman navždy zůstane v srdci fanoušků jako tvůrce kultovní nadpřirozené komedie Krotitelé duchů, jeho tvorba přesto zahrnuje celou řadu ikonických titulů, které nezřídka zabrousily i do žánrových vod.

Kanadský filmař s československými kořeny se narodil 27. října 1946 v Komárně, ve věku čtyř let ale s rodinou emigroval do Kanady. Na své rodiště si tak příliš nepamatoval a jak sám prohlašoval, neměl k němu nijak velký vztah. Svoji kariéru začal jako producent v nově vznikající kanadské televizi CityTV, kde se mimo jiné seznámil i s Danem Aykroydem. Vedle toho se věnoval natáčení nezávislých filmů, mezi něž patřila například hororová komedie Cannibal Girls s Eugenem Levym v hlavní roli. U žánru ještě nějakou dobu zůstal a produkčně zaštítil například snímky Shivers a Rabid neméně známého krajana Davida Cronenberga. Spolu s Rogerem Cormanem se podílel také na nechvalně proslulé sexploatační klasice Ilsa the Tigress of Siberia.

Skutečný průlom zaznamenal v roce 1978 jako producent dnes už kultovní komedie režiséra Johna Landise a scénáristy Harolda Ramise Zvěřinec časopisu National Lampoon. Jen rok na to natočil táborovou komedii Nemotorové, kde představil tehdy debutujícího Billa Murraye. Největší hit jeho filmové kariéry přišel až o pět let později, kdy světu představil čtyřčlennou partičku lovců duchů, která s nebývalou lehkostí míchala hrůzu s osobitým humorem. Na nestárnoucí klasiku Krotitelé duchů později navázal povedeným druhým dílem, a coby producentovi se mu v uplynulém roce podařilo celou značku oživit uctivým pokračování Krotitelé duchů: Odkaz, které natočil jeho syn Jason.

Reitmanova filmografie ale čítá další komerčně úspěšné tituly jako Dvojčata, Policajt ze školky, Junior nebo Dave. Na úspěch Krotitelů se později pokusil navázat s žánrovkou Evoluce, kde představil další hvězdný ansámbl, tentokrát likvidující mimozemské návštěvníky. Jeho posledním režijním počinem zůstává sportovní drama s Kevinem Costnerem Velký draft z roku 2014.

Zkrátka a dobře, přišli jsme o dalšího velikána, po kterém tu zůstane obrovská, nezaplnitelná mezera. Na jeho snímcích vyrostly generace filmových diváků, nás nevyjímaje. Utěšuje nás jenom to, že jeho dílo tu s námi zůstává dál a bude rozesmívat ještě další generace dlouho po nás.