DUAL: Karen Gillan se nechala naklonovat a její dvojník ji vyzval k duelu na život a na smrt

Režisér Umění sebeobrany natočil nekonvenční satiru, která humorným způsobem zkoumá temnosti života v blízké budoucnosti

DVOJNÍK

Moderní technologie má odpověď snad na vše. Dokonce přišla s elegantním řešením, jak ušetřit blízkým truchlení nad ztrátou milované osoby. Šedá myška Karen Gillan bezcílně bloumá životem, dokud jí ho naruby neobrátí zjištění, že umírá na vzácnou chorobu. Aby svůj odchod usnadnila matce i manželovi, rozhodne se podstoupit nejnovější trend klonování smrtelně nemocných lidí, kteří pak své dvojníky vedou k obrazu svému. Problém ovšem nastane v momentě, kdy Gillanina postava Sarah zjistí, že se jako zázrakem vyléčila a co víc, její vlastní rodina má dvojnici mnohem radši než originál. Ze zákona ovšem na světě může být jen jednou a její klon hodlá využít právní kličku, aby zůstal naživu. Obě ženy se přesně za rok musejí utkat v duelu na život a na smrt.

DUAL se sice na první dobrou tváří jako high-concept sci-fi thriller, to by za ním ale nemohl stát režisér a scénárista Riley Stearns. Filmová novinka v mnohém připomíná jeho předcházející projekt, říznou karatistickou bizarnost Umění sebeobrany, a místo drsné akce nabízí hlavně kousavou satiru, která na jednu stranu nešetří nekonvečním černým humorem, a na tu druhou dokáže být stejně tak ostře temná, deprimující i emotivní. V hlavních rolích si vedle výstřední Gillan dále zahráli Aaron Paul (Perníkový táta) a Beulah Koale (Shadow in the Cloud).

Snímek premiéroval v lednu na filmovém festivalu Sundance, kde byl dokonce nominován na hlavní cenu poroty. Do širší distribuce se Dual dostane 15. dubna 2022, kdybude nasazen do amerických kin.