12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: ANDY FEHU

Co na Vánoce doporučuje autor Nenasytné Tiffany a komedie Shoky & Morthy?

Čtvrtým koledníkem našeho seriálu 12 tipů vánočních je režisér Andy Fehu. Tento osobitý tvůrce s nezaměnitelným rukopisem, který neotřelým způsobem míchá žánry, na sebe upozornil celovečerním debutem Nenasytná Tiffany nebo tísnivým web thrillerem Pěstírna. Na příští léto chystá komedii Shoky & Morthy se Štěpánem Kozubem a Jakubem Štáfkem.

O Vánocích se nejraději kouká na klasické filmy a pohádky. Má je zkrátka spjaté se sváteční atmosférou a v tomhle období si je opravdu užívá. Sám má ale jeden netradiční titul, na který nedá dopustit a častokrát ho zařazuje do svého vánočního playlistu.

„Většinou od lidí slýchávám, že si o svátcích pouštějí Smrtonosnou past. Taky ji mám hodně rád, víc jsem ale napojen na film podobného ražení, který navíc v českém překladu zní skoro jako pokračování. Mám na mysli Smrtonosnou zbraň s Melem Gibsonem a Danny Gloverem. Nejedná se sice o žádný velký horor, ale první díl dokážu s čistým svědomím označit za temnou věc,“ říká Andy Fehu.

Poukazuje na to, že Martin Rigs (Gibson) bojuje s vlastní chutí zemřít a snahou najít smysl života. Ve filmu je zobrazeno hodně krve, nekompromisní akce a hlavně konstantního napětí, které diváky udržuje v nejistotě, jestli někdo z hlavních postav zemře. Což podle něj už v dnešních thrillerech není úplně obvyklé. Snímek se navíc odehrává v průběhu Vánoc a jak Fehu podotýká, má nezvykle silný úvod, během něhož mladá dívka spáchá sebevraždu za doprovodu vánočního songu Jingle Bell Rock. Snímek si můžete pustit online na Google Play nebo iTunes.

„Pokud bych měl vybrat něco současného, doporučuju třídílnou sérii Vánoční koleda z produkce BBC, která vznikla vloni na motivy stejnojmenné knihy Charlese Dickense. Už ta je sama o sobě celkem temná, zmíněná série jde ale ještě o kus dál,“ popisuje Fehu.

Chválí netradiční zpracování podpořené výbornými herci, které v sobě spojuje působivou hororovou atmosféru a fungující lekačky. Série mu v hlavě zůstala ještě dlouho po zhlédnutí a na některé z temných výjevů se dodnes sám od sebe rozpomíná. I když přiznává ale, že celému projektu by prospěl ještě jeden díl, co by dotáhl všechny dílčí linie. Moderní adaptaci Vánoční koledy najdete online na HBO GO.

Andy Fehu aktuálně dokončuje netradiční buddy movie Shoky & Morthy: Poslední velká akce, který připravoval několik let. Jde o komedii, která si ráda hraje s žánry. Kombinuje prostředí youtuberů a Devíti křížů s tématem strachu z dospívání a důležitosti kamarádství. „Po Novém roce se s natočeným materiálem zavírám do střižny a do jara mě nikdo neuvidí,“ komentuje.

Kromě toho by v příštím roce televize Nova měla odvysílat epizodu seriálu Dáma & Král, kterou připravil pro třetí řadu. Tam měl možnost pohrát si s tématikou UFO, což si podle vlastních slov náramně užil. Na rok 2021 chystá ještě jeden žánrový projekt, a to řádně krvavý horor nazvaný Karanténa Zlín.

„Půjde o žánrovku nepřímo inspirovanou zombie filmy. Rozdíl je v tom, že tady nepůjde o oživlé mrtvoly, ale psychicky narušené a neznámou drogou omámené spoluobčany, kteří přes noc ovládnou celé město. U všech projektů platí, že jsem jak na trní, až je někdo uvidí a já věřím, že se dotyčným budou líbit,“ uzavírá Fehu.


ČTĚTE TAKÉ

12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 01 PAVEL SOUKUP
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 02 PETR JANEČEK
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 03 JANA PLODKOVÁ & JITKA RUDOLFOVÁ
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 05 BRIT JENSEN
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 06 ŠTĚPÁN KOZUB & EMIL KŘIŽKA
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 07 MAREK NAJBRT
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 08 TEREZA HOFOVÁ
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 09 PLANET DARK
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 10 ESTER GEISLEROVÁ, JOSEFÍNA BAKOŠOVÁ A JOHANA OŽVOLD
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 11 MARTINA BABIŠOVÁ
12 TIPŮ VÁNOČNÍCH: 12 PETRA BUČKOVÁ
VÁNOČNÍ TEROR | OSM TIPŮ PRO MRAZIVOU SVÁTEČNÍ ATMOSFÉRU