Oceňovaný kraťas JSME SI O SMRT BLÍŽ je na omezenou dobu online!

Sledujte morbidní loutkový kraťas na portálu DAFilms

Krátkometrážní loutkový snímek JSME SI O SMRT BLÍŽ je na omezenou dobu online. Autorský projekt režisérky, scénáristky a výtvarnice Báry Anny Stejskalové se dostal mezi nominované tituly 28. ročníku cen Český lev v nově vzniklé kategorii Nejlepší animovaný film. Díky tomu byl zařazen do programového speciálu VOD portálu DAFilms, věnovanému právě nominovaným snímkům. Online si ho můžete pustit pouze do 8. března 2021.

Něžný morbidní příběh odehrávající se uprostřed smetiště sleduje malého parazita, který se ukrývá v útrobách rozkládající se mršiny psa. Izolován ve své tlející schránce zoufale touží po spřízněné duši. Jenže všechny jeho pokusy o sblížení končí zklamáním a často i smrtí. Láska ale občas přijde až po smrti a nevynechá ani outsidery.

Absolventský snímek vznikl v produkci Bionautu a navazuje na bohatou tradici české loutkové animace. Nominace na Českého lva není jediným úspěchem tohoto působivého kraťasu. Vedle křišťálové sošky bude bojovat o Cenu Magnesia za nejlepší studentský film a minulý týden byl ke všemu oceněn Asociací českých kameramanů (AČK) za přínosnou kameramanskou práci Václava Tlapáka. Snímek ale bodoval také v zahraničí. Za svou osobitou animaci a morbidní poetiku získal diváckou cenu na švédském REX Animation Film Festivalu, cenou diváků pro nejlepší krátkometrážní film si odnesl taky z italského Trieste Film Festivalu a dostal se do soutěžního výběru na prestižním americkém festivalu South by Southwest (SXSW).

Online premiéra Jsme si o smrt blíž probíhá v rámci programové sekce Českého lva. Zhlédnout ho můžete pod tímto odkazem. Dole najdete trailer a nominační video pro nejlepší animované tituly roku 2020, kde snímek představuje sama režisérka Stejskalová.