ADA: Hororová balada o lidském jehněti nabídne nejbizarnější film roku

Napůl člověk, napůl jehně. Nová upoutávka mysteriózního hororu převrací matku přírodu vzhůru nohama

Matka. Příroda. Ada. Některé věci se příčí přirozenému řádu a člověk by neměl brát za své, co není lidské. Režisér Valdimar Jóhannsson představuje svůj celovečerní debut v plnohodnotné upoutávce, která na jeho biblický horor nahlíží z odlišné perspektivy. Namísto mrazivé atmosféry předchozího teaseru humorně podtrhuje bizarnost celé premisy a láká na titulní nelidskost, jež s sebou přináší předzvěst hrůzných událostí. ADA, jak islandský snímek nazval český distributor, dorazí do kin koncem října.

María a Ingvar vlastní ovčí farmu kdesi na zapomenuté výspě Islandu. Jejich život uplývá v poklidné rutině práce a odpočinku. Každý rok je o něco lepší než ten předchozí, nebo se v tom alespoň manželé utvrzují. Něco mezi nimi ale zůstává nevyslovené, něco bolestně schází. Oba se snaží smířit se ztrátou, na kterou zdánlivě neexistuje lék. Divoká islandská krajina jim ale na Štědrý den nečekaně nabídne řešení v podobě bytosti, která dostane jméno Ada. Je to dar, nebo prokletí?

Scénář k mysteriózní baladě inspirované islandským folklorem napsal Jóhannsson společně se slavným krajanem, textařem a spisovatelem Sjónem (Syn Stínu). Hlavní roli ztvárnila švédská herečka islandského původu Noomi Rapace, s níž režisér poprvé spolupracoval jako maskér na Prometheovi Ridleyho Scotta. Vedle ní si ve filmu zahráli Hilmir Snær Guðnason (Krev odvážných), Björn Hlynur Haraldsson (Městečko Fortitude) a Ingvar Sigurdsson (Severní blata, Katla).

Ada (v originále Dýrið, známá též pod anglickým titulem Lamb) si svou celosvětovou premiéru odbyla na filmovém festivalu v Cannes, odkud si zároveň odnesla Cenu za originalitu v sekci Un Certain Regard. První ohlasy snímek přirovnávají ke katalogovým hororům amerického studia A24, které snímek zcela příznačně koupilo do distribuce, a slibují deprimující podívanou s naprosto šílenou premisou, kde hutnou atmosféru střídají krajně zneklidňující výjevy.

Česká premiéra je naplánována na 28. října. Do slovenských kin film dorazí jen o týden později.