Morbidní lovestory JSME SI O SMRT BLÍŽ získala prestižní zahraniční ocenění CILECT Prize


Český animovaný kraťas JSME SI O SMRT BLÍŽ slaví další mezinárodní úspěch! Morbidní loutková lovestory režisérky Báry Anny Stejskalové zvítězila v prestižní soutěži filmových škol z celého světa, kterou organizuje mezinárodní asociace filmových a televizních škol CILECT (Centre international de liaison des écoles de cinéma et de télévision). Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 116 filmových škol. Krátký snímek uspěl v silné konkurenci a odnesl si cenu za třetí místo v kategorii Animace.

Něžný hororový příběh odehrávající se uprostřed smetiště sleduje malého parazita, který se ukrývá v útrobách rozkládající se mršiny psa. Izolován ve své tlející schránce zoufale touží po spřízněné duši. Jenže všechny jeho pokusy o sblížení končí zklamáním a často i smrtí. Láska ale občas přijde až po smrti a nevynechá ani outsidery.

Absolventský snímek vznikl pod produkčním dohledem Jakuba Košťála a Vratislava Šlajera ze společnosti Bionaut a jeho režisérka v něm navazuje na bohatou tradici české loutkové animace. Vizuální inspirací jí byl Sen noci svatojánské od Jiřího Trnky, zato tématem a humorem se blíží tvorbě Tima Burtona.

Cena CILECT Prize není jediným zahraničním úspěchem působivého kraťasu. Za svou osobitou animaci a morbidní poetiku získal diváckou cenu na švédském REX Animation Film Festivalu, cenou diváků pro nejlepší krátkometrážní film si odnesl také z italského Trieste Film Festivalu a ke všemu se dostal do soutěžního výběru na americkém festivalu South by Southwest (SXSW).

Snímek ale bodoval také v tuzemsku, kde byl oceněn Asociací českých kameramanů (AČK) za přínosnou kameramanskou práci Václava Tlapáka. Mimo to se dostal mezi nominované tituly 28. ročníku cen Český lev v kategorii Nejlepší animovaný film a zároveň byl nominován na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.