VOLÁNÍ CTHULHU: Po stopách ikonického mýtu s další audioknihou Planet Dark

Nelidský basreliéf, fanatický kult ďábelských uctívačů a nepředstavitelná hrůza ukrytá na dně oceánu. Planet Dark uvádí další ikonické dílo od velmistra literárního hororu H. P. Lovecrafta

Ve svém domě v R’lyehu mrtvý Cthulhu čeká a sní. Kdo zaslechne jeho volání, toho už fantaskní svět H.P. Lovecrafta nikdy nepustí. Ponořte se do zcela jedinečné mytologie věhlasného mistra hrůzy s atmosférickou audio adaptací novely VOLÁNÍ CTHULHU. Jedno z nejstěžejnějších děl moderního hororu představuje základní kámen lovecraftovského mýtu a dodnes slouží jako inspirace renomovaných tvůrců nejen literárního světa. Sám režisér zvukového zpracování Robin Kvapil ho označuje za „povinnost.“ Tak nasaďte sluchátka a nechte se pohltit děsuplnými vizemi prastarého zla se zážitkovou audio verzí od Planet Dark. Druhý titul z našeho cyklu Stopy hrůzy ode dneška najdete na všech portálech s audioknihami.

Volání Cthulhu vzniklo už v roce 1926, na své vydání však muselo čekat dlouhé dva roky, než poprvé vyšlo na stránkách kultovního rodokapsového magazínu Weird Tales. Pokud pomineme Lovecraftovu dřívější povídku Dagon, která obsahovala letmé náznaky hrůzného panteonu prastarých božstev, je to právě tato novela, co položila základy strašlivého kultu Cthulhu. Věcné, až reportážně psané dílo sleduje mladého antropologa procházejícího poslední vůli svého prastrýce. Čím víc se noří do podivuhodného dědictví, tím víc rozplétá děsivé tajemství, jež by žádný smrtelník nikdy neměl odhalit. Pátrání v pozůstalosti odhaluje strašlivé události poskládané do ještě děsivějších souvislostí, jejichž původ sahá až na dno Pacifiku, kde ve svém nepřirozeném kyklopském městě už po eony let dříme nevýslovná obludnost známá jako Cthulhu.

Příběh o odhalení odporného velekněze, jehož vzezření odpovídá nelidské karikatuře připomínající draka s hlavonožcem, dal vzniknout komplexnímu univerzu, z něhož se později stala autorova unikátní literární značka. Svůj fikční svět založený na myšlence, že Zemi dávno před člověkem obývala prastará rasa mocných bytostí, postupně rozšiřoval o mytický základ i další nadpřirozené entity a monstra spojující lidské vzezření s mořskými a jinými suchozemskými tvory. Ale byl to právě Cthulhu, kdo dal celému Lovecraftovskému mýtu jméno a později vešel ve známost jako synonymum hrůzy i čirého zla.

Původ literárního odkazu, který je dodnes živý napříč všemi uměleckými formami, můžete nově objevovat prostřednictvím sugestivní audio podoby ikonického textu. Stejně jako v případě Hrůzy v Dunwichi, vznikla i tato adaptace v oceňovaném studiu Needles. Zvukoví mistři Jonáš Rosůlek a Adam Boháč jí vtiskli nebývale sugestivní podobu, která působivě prohlubuje onen plíživý strach z neznáma a jen podtrhuje uhrančivý přednes Miroslava Krobota. Novelu samozřejmě uvádíme v nezkrácené podobě podle překladu Ondřeje Neffa. Pro Planet Dark vyrobil Bionaut. Cover art vytvořil kreslíř a grafik Marek Škubal.

Audiokniha Stopy hrůzy #2: H.P. Lovecraft – Volání Cthulhu je dostupná na portálech Audiolibrix, Audioteka, Alza, O2 Knihovna, Knihy Dobrovský a Martinus, kde zároveň najdete i předešlou Hrůzu v Dunwichi. Nezapomeňte se s námi podělit o svoje dojmy z poslechu a sledujte Stopy hrůzy dál. Už příští měsíc uvedeme okultní příběh s příměsí science fiction Sny v čarodějnickém domě a po ní budou následovat další výrazné horory do uší od klasických i současných literátů.