Kina definitivně zavřela, filmové produkce se ruší, premiéry budou mít zpoždění

Co všechno se kvůli epidemii koronaviru posouvá?

Celosvětové šíření koronavirové nákazy výrazně zasáhlo i do kulturního dění. Před týdnem Bezpečnostní rada státu zakázala všechny sportovní, kulturní, umělecké i náboženské akce s účastí nad 100 osob, čímž došlo nejen k zavírání kin a divadel, ale také k rušení festivalů. Z důvodů rostoucí pandemie vláda přitvrdila a uzavřela veškerá zábavní zařízení a sportoviště. Došlo i na zákaz všech akcí, na něž by mohlo přijít 30 a více lidí. Kinosály, které do této chvíle promítali v omezeném režimu do 99 diváků, tak zavřeli úplně.

Co začalo odkladem nové bondovky Není čas zemřít, vede k masivnímu posouvání filmových premiér. Ruší se premiéra tuzemského fantasy Princezna zakletá v čase, životopisné drama o osudech léčitele Jana Mikoláška Šarlatán a český distributor odsunul i komiksovku Vina Diesela Bloodshot. Restrikce spojené s pořádáním akcí se dotkly také filmových festivalů. Přerušený byl festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a Mezinárodní filmový festival Febiofest, kde měl mít Planet Dark svou vlastní sekci, byl odsunut až na druhou polovinu září.

Následky pandemie pocítil i Hollywood. Filmová studia zastavují produkce a ruší se i filmové premiéry. Paramount tak na neurčito odsunul očekávané pokračování Tichého místa. Odkládá se taky Rychle a zběsile 9, které místo plánovaného května uvidíme dokonce až v dubnu příštího roku. Svoje filmy posouvá i Disney. To znamená další odklad Nových mutantů, které tak už můžeme prohlásit za prokleté, a odkládá se i atmosférický horor z produkce Guillerma Del Tora Paroží. Z důvodu vyhlášení stavu katastrofy se nekoná ani texaský filmový a hudební festival South by Southwest (SXSW). Bohužel jeho pořadatelé na tyto okolnosti nebyli pojištěni, což má za následek enormní finanční ztráty, které nejspíš ovlivní i příští ročník.

Obecné pozastavení natáčení se pak netýká jen filmů. Vzhledem ke zhoršující se situaci v České republice zastavil Amazon produkci druhé řady fantasy seriálu Carnival Row. Na neurčito se odsouvá natáčení Živých mrtvých a jejich spin-offu Živí mrtví: Začátek konce. Stejné kroky podnikla stanice CW v případě poslední sezóny Lovců duchů. Odkládá se i druhá řada mysteriózního projektu M. Night Shymalana Servant. Netflix pak pozastavil všechny produkce probíhající v USA a Kanadě, což se nejvíc dotklo zejména natáčení čtvrté řady Stranger Things.

Zdá se, že na očekávané nové projekty si tak na nějakou dobu můžeme nechat zajít chuť. Na druhou stranu, máme aspoň dostatek času na dohnání všech těch filmových a seriálových restů. A pokud se vám za ty roky nahromadily jako nám, nebude k tomu stačit ani ta karanténa.