Na Českém rozhlasu začalo žánrové léto!


Český rozhlas Vltava připravil prázdninový program, který nás vezme až do vzdálených fantaskních světů Zlatého věku science fiction. Celé léto se totiž ponese ve znamení žánru a bude mít nejen české, ale i zahraniční zastoupení. Program startuje s dramatizací mrazivého hororu H. P. Lovecrafta Barva z kosmu.  

Inspirací k vltavskému Sci-fi létu nám bylo hned dvojí výročí,“ vysvětluje dramaturgyně Klára Fleyberková. „V srpnu uběhne sto let od narození spisovatele Raymonda Douglase Bradburyho.[…] Také si připomínáme století od vydání vědeckofantastického dramatu Karla Čapka a použití slova robot.

Vedle klasických rozhlasových inscenací vycházejících z Čapkova díla se můžeme těšit také na adaptace Josefa Nesvadby, Oty Hofmana nebo Ondřeje Neffa a premiérové texty další současných českých autorů. Zahraniční tvorbu pak kromě zmiňovaného Lovecrafta a Bradburyho zastoupí H. G. Wells, John Wyndham, F. S. Fitzgerald nebo třeba Kóbó Abe. Pojetí žánru tak bude dostatečně obšírné.

Tématika sci-fi se zároveň promítne do publicistických pořadů i do samotné hudby. Zazní „robotická“ díla minimalistických autorů, kompozice využívající „vesmírné“ elektroakustické nástroje, uslyšíme soundtracky k science fiction klasikám a v neposlední řadě Vltava uvede také záznam z koncertu Davida Bowieho.

Kompletní program Sci-fi léta na Vltavě najdete zde a Lovecraftovu Barvu z kosmu si můžete poslechnout tady. Dostupná bude už jenom do úterý 7. července, tak si ji rozhodně nenechejte ujít.