NADACE: Opulentní trailer televizní space opery podle přelomové ságy Isaaca Asimova

Apple se vytasil s další dechberoucí ukázkou vůbec první adaptace přelomového díla science fiction

Epická knižní sága a jedno z nejvlivnějších děl science fiction míří na televizní obrazovky se svou první adaptací. Streamovací služba Apple TV+ se na podzim vydá na velkolepou cestu za záchranou lidstva a vybudováním nové civilizace v seriálu NADACE natočeném podle kultovní knižní série Isaaca Asimova. Ten konečně dostal první plnohodnotný trailer, který odhaluje bohatou mytologii galaktického světa a zve na dechberoucí vesmírnou podívanou. Jablíčkáři tak mají zaděláno na pořádný hit.

Nadace nás vezme tisíce let do budoucnosti, kde bude sledovat postupný rozpad Galaktické říše, jak ho předpověděl matematický génius Hari Seldon. Aby zabránil následné éře barbarství a chaosu, rozhodne se s hrstkou vyhnanců založit na samém okraji galaxie Nadaci, která má zachovat kulturu i vědění a stát se zárodkem nové Říše.

Televizní space operu pro Apple připravili showrunneři David S. Goyer (Smrtihlav, Temný rytíř) a Josh Friedman (seriálová Ledová archa, Avatar 2) a celý projekt vznikal pod hlavičkou produkčního studia Skydance Television (Půjčovna masa). V roli geniálního matematika předvídajícího budoucnost uvidíme Jareda Harrise (Černobyl, Terror), jako současný císař galaxie se představí Lee Pace (trilogie Hobbit) a vedení Nadace převezme ženská verze Salvora v podání Leah Harvey. Kronikářku Gaal si zahraje začínající herečka Lou Llobell a robotického Prvního ministra ztvární Laura Birn.

Nová upoutávka vedle bohaté výpravy a drahých záběrů na zanikající říši odhalila ještě jednu důležitou informaci, a tou je datum premiéry. Ambiciózní hard sci-fi dorazí 24. září, kdy Plusko uvede první tři epizody z desetidílné první řady. Goyer na konto seriálu prohlásil, že jejich tvůrčím záměrem bylo vytvořit adaptaci odpovídající Asimovým záměrům a dosáhnout totožné komplexnosti. Podle jeho vlastních slov není film dostatečně rozsáhlý na to, aby dokázal obsáhnout svět Nadace, a proto se uchýlil k seriálovému přepisu. Celý příběh by se mělo podařit vtěsnat do osmi sezón o celkové stopáži osmdesáti hodin.

Asimova velkolepá literární sága čítá celkem sedm svazků mapujících pohnutou historii meziplanetárního impéria. Původem ruský spisovatel a biochemik svou sérii psal 49 let a v roce 1996 za ni obdržel cenu Hugo pro nejlepší sérii všech dob. Do Nadace se často zahrnují také autorovy knihy o robotech a Galaktické říši, které se odehrávají ve stejném fikčním světě. Je tak dost možné, že se televizní univerzum v případě diváckého úspěchu rozroste do mnohem gigantičtějších rozměrů.