True crime podcast o daňových únicích nabízí pohled na českou justici

Jak se povedl nový audio seriál od Brit Jensen, spoluautorky true horor podcastu Anatomie strachu?

Popularita true crime podcastů neustále roste a trend je možné pozorovat i v tuzemské auditivní krajině, nabízející zpracování promlčených či otevřených, mediálně zmapovaných i „zapomenutých“ případů. O tom svědčí i nedávný úspěch audioserialu Pohřešovaná, Matematika zločinu nebo například true horor série Anatomie strachu. Podcast Deníku Referendum Akce Olej se vydává na cestu k rekonstrukci kontroverzního českého daňového podvodu, který odhaluje znepokojivou realitu očím veřejnosti jindy skrytou.

Akce Olej totiž odmítá pozici statického dialogického rozhovoru natočeného ve studiu a naplno využívá stereofonních autentických zvukových exteriérů i reálných prostředí. V kombinaci s minimalistickým sound designem vzniká atmosféra tajemství, čekající na odhalení. K tomu je povolána dvojice autorek, investigativní novinářka Zuzana Vlasatá a dokumentaristka Brit Jensen, které se vydávají po stopách policejní akce „Olej“ spojené s kauzou daňových úniků. Podnikatel Miroslav Trávníčkem i jeho kolega byli odsouzeni k šesti a pěti letům vězení za spáchání trestného činu, byť dcera Michaela Valentová poukázala na nesrovnalosti případu i procesu. Síť událostí se však rozplétá a naznačuje, že se Trávníček stal obětí většího zločinu spojeného s justicí i vrcholovou politikou.

Daňové podvody vyvolávají dojem neatraktivnosti pro podcastové zpracování a i když se jedná o zločin naplňující požadavky žánru, téma se nezdá senzacechtivé – daně jsou složité a jejich úniky ještě více. Jensen i Vlasatá v Akci Olej ale dělají vše proto, aby takováto přesvědčení vyvrátily. Srozumitelné vysvětlení daňového systému poukazuje, jak velkou péči autorky věnují přiblížení objektivních okolností zločinu, opírající se o výpovědi odborníků. Vyprávěním v přítomném čase s autentickými zvukovými nahrávkami minimalizují posluchačský distanc a dosahují angažovanosti, v níž konfrontace svědků při poslechu počítá s aktivním vyhodnocováním vodítek. Nezbývá taky nic jiného, když osoby spojené s případem odmítají poskytnout výpověď. Nezarazilo by to každého s domněnkou, že něco skrývají? Nebo se bojí pravdy?

Na žádnou z otázek jsem bohužel odpověď nezískal a tato absence je znatelná. Nelze se ubránit dojmu, že v kontrastu s výroky bývalých i současných zaměstnanců finančního úřadu, Trávníčka i dalších respondentů, protistrana ztratila pouze oficiálními vyjádřeními zastoupení a vyzdvihla pozici příbuzných. Odpoutání se od soucitu naznačuje touhu autorek si udržet odstup a místo jednostranné profilace poskytují co nejvíce informací o realizaci zločinu. Zde se jedná o komplexní problém systému, v němž rodina, která ze dne na den přišla téměř o vše, musí žít. Lidský rozměr a intimní vzpomínání Trávníčka, zpověď jeho manželky či dcery bojující za pravdu ve zvukovém detailu rekonstruují hledisko rodiny a zároveň jim propůjčuje hlas pro vyjádření svého příběhu, opřeného o materiály, jež nenašly zastoupení u soudu.

Právě pečlivá rešerše záznamů a soudních dokumentů vytváří z Akce Olej informačně bohatý podcast. Pro usnadnění sdělení informací autorky vystupují v rolích vypravěček/protagonistek a byť pro prezentaci reálného případu využívají fikční narativní strategie, jako je předznamenávání událostí či cliffhangery pro upoutání pozornosti, postup subjektivně reflektuje vyšetřování nebo zdůrazňuje v budoucnu relevantní informace. Proměnlivé tempo střídajících se výkladů, hledisek a sekvencí pátrání následně dynamizuje a zpřítomňuje vyprávění. Slyšet hlas Marie Randusové po předešlých zmínkách vybudovalo napětí, které emocemi, dikcí i barvou jejího hlasu katarzním účinkem potvrzuje (či vyvrací?) domněnky posluchače. Právě v tom tkví autentičnost telefonických záznamů schopných zachytit vzrůstající úzkost Trávníčka během podezření přibližujícího se problému, ale i obraz skutečných událostí.

Akce Olej klame svým prvním dojmem. Nejdříve se zdá jako „nevinný“ true crime podcast o „nezajímavém“ daňovém podvodu. Pokud tři díly zachycovaly Trávníčkovu kauzu, závěrečná čtvrtá část poukazuje na zločin přesahující rámec díla, odehrávající se v každodenní realitě. Aktivní zapojení posluchače do vyšetřování, sbírání stop a nečekaná odhalení vyprávění dynamizují a po příslibu rozřešení směřují k ambivalentnímu závěru. Další otázky jsou ale jedním z vrcholových momentů díla – syntéza dokumentaristiky a investigace dala vzniknout společensky relevantnímu dílu o možných chybách v justici. Jensen i Vlasatá zvyšují povědomí o dění v českém prostředí a burcují do pozoru. A to je něco, co true crime zasazením do přítomnosti ozvláštňuje a doplňuje o význačnou hodnotovou rovinu, která by neměla uniknout pozornosti.


Kompletní podcastový seriál je dostupný přímo na stránkách Deníku Referendum nebo všude tam, kde odebíráte svoje oblíbené podcasty.

žádné komentáře

odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *