Studio Legendary Pictures hodlá podniknout právní kroky proti Warner Bros.


Studio Warner Bros. se minulý týden rozhodlo pro bezprecedentní kroky. Jen krátce po spekulacích, jestli monstrózní duel Godzilla vs. Kong zamíří v den své premiéry na streamovací služby, společnost oznámila, že svou kompletní filmovou nabídku pro rok 2021 uvede souběžně v kinech a online na HBO Max. Tam budou jednotlivé snímky k dispozici po dobu 30 dnů od premiéry. 

Tento nevídaný a poměrně agresivní tah, kterým WarnerMedia reagují na aktuální koronakrizi, šokoval celý Hollywood i všechny americké kinaře. Hrozí totiž, že nový distribuční model nevratně poškodí kina, kterým ihned začaly klesat akcie. Provozovatelé se obávají, že pokud stejné kroky budou následovat i další studia, kina by mohly jednoduše skončit.

Drastická změna, ze které budou těžit primárně Warneři a jejich služba HBO Max, se dotýká očekávaných snímků jako Matrix 4, The Suicide Squad, Mortal Kombat, V zajetí démonů 3, italskými gially inspirované novinky Jamese Wana Zhoubné zlo, zmiňované Godzilla vs. Kong nebo epické adaptace sci-fi klasiky Duna.

Oba naposledy jmenované snímky ale z větší části financovala produkční společnost Legendary Pictures, která s uvedením svých titulů online ve stejný den jako v kině nesouhlasí. Podle serveru Deadline nebylo studio o rozhodnutí Warnerů dokonce dopředu ani informováno. Obě strany se momentálně snaží dohodnout na výhodnějších podmínkách. Pokud ale vyjednávání nebudou úspěšná, Legendary hodlá proti Warner Bros. podniknout právní kroky.

Vedení studia, které hradila 75% celkových nákladů na vznik Godzilly vs. Konga a Duny, je nejvíc frustrované z toho, že při rozhodování o uvedení snímků nemělo vůbec žádné slovo. Zároveň kritizuje Warnery, že jejich jednání nebylo transparentní. Z uvedení Duny na HBO Max je zklamaný i režisér Denis Villeneuve, který svůj film chtěl představit na velkém plátně a ne na obrazovkách streamovacích služeb. Otázkou zůstává, jak se spor podepíše na budoucnosti obou filmových značek. Povede případný rozkol dlouholetého partnerství k ukončení MonsterVerse a zaříznutí dalších návratů na Arrakis?

Česká a slovenská premiéra Godzilly vs. Konga je naplánována na 20. května 2021. Nicméně HBO Max by na tuzemském trhu mělo být dostupné až od druhé poloviny příštího roku. To znamená, že epický crossover u nás bude nasazen výhradně do kin. Naproti tomu uvedení Duny se plánuje na 30. září 2021. Je tak dost pravděpodobné, že si ji budeme moci užít zároveň v přítmí kinosálu i z pohodlí obýváku.