BURIED IN ICE: Videoherní survival inspirovaný kultovním hororem Věc


Člověk je ten nejteplejší úkryt. Nezávislí vývojáři z malého polského studia Liquid Engine Development chystají hororový survival podle kultovního snímku Johna Carpentera Věc. Neoficiální herní adaptace slavného hororu nazvaná BURIED IN ICE láká na osvědčené téma a mrazivou atmosféru plnou nejistoty.

Hlavním hrdinou je jediný přeživší americké polární stanice. Ten se zcela příznačně jmenuje Kurt a čelí obvinění z vraždy svých kolegů. Nedůvěra ze strany svých věznitelů je ale to nejmenší, s čím se musí potýkat. Ze zničené základny s ním totiž přišlo ještě něco dalšího. Tajemná Věc, která se dokáže schovat v kterémkoli živém organismu. Kdokoliv už může být infikovaný.

Autoři slibují intenzivní RPG uprostřed nejchladnějšího místa na Zemi, kde je mráz, stres a hlad stejně smrtící, jako onen neznámý parazit. Bude proto nezbytné vyhledávat zdroje tepla a pravidelně doplňovat energii. Kontaminované ovšem může být i jídlo. Hlavním cílem je přežít, a to za jakýchkoli okolností. Hráči tak můžou spolupracovat s ostatními postavami, ale stejně tak dobře je můžou obětovat, aby si zachránili vlastní krk. Každé morální rozhodnutí je přitom důležité pro rozvíjení adaptivního příběhu hry.

Vedle fyzického zdraví je potřeba dbát i na to duševní a mít se na pozoru před ostatními lidmi. Zvýšený stres totiž může vést k násilnému chování, zničení klíčového vybavení nebo třeba sebevraždě. Pokud hráči nenajdou potřebnou zbraň, můžou si ji sami vyrobit. Podle tvůrců ale budou častokrát mnohem účinnější dobré vztahy s ostatními, týmová spolupráce nebo vaše charisma.

Buried in Ice tak v mnohém připomíná first-person střílečku The Thing, která fungovala jako herní pokračování Carpenterova filmu. Oceňovanému survivalu z roku 2002 se podařilo arktický horor bravurně převést do videoherního prostředí se skvěle naprogramovaným fear/trust systémem. Ten ovlivňoval jak chování ostatních postav, tak jejich infekčnost a výrazně prohluboval všudypřítomnou paranoiu.

Nezbývá než doufat, že se polským tvůrcům podaří vytvořit neméně intenzivní zážitek, který by navázal na hutnou atmosféru filmové Věci. Graficky hra zatím nevypadá zrovna nejlíp, k jejímu doladění by ale vývojářům mohla dopomoci nově uzavřená smlouva a finanční výpomoc od investorů z Gaming Factory. Titul bude dostupný na PC a konzolích Playstation, Xbox a Nintendo Switch. Datum vydání zatím není znám, hru ale můžete sledovat přímo na stránkách Steamu.