Kingovka THE STAND představuje svůj chmurný svět v první upoutávce


Režisér Nových mutantů Josh Boone oživuje Kingovský epos Svědectví. Postapokalyptická série THE STAND podle tisíci stránkového románu mistra hrůzy se představuje v první upoutávce.

Stačila jediná chyba ve vojenské laboratoři a celý svět zachvátila smrtící epidemie. Většina populace podlehla následkům nákazy a poslední hrstka přeživších se rozdělila na dvě skupiny. Zatímco jedni dávají přednost dobru a uchylují se k laskavé matce Abigail, druzí směřují do temné náruče Randalla Flagga, který je čirým ztělesněním zla. Mezi oběma tábory se pomalu ale jistě schyluje k děsivé bitvě biblických rozměrů.

Devítidílná adaptace vznikla v produkci CBS Television Studios podle scénáře Joshe Boona a Benjamina Cavella (Strážce pořádku). Boone, který je zároveň režisérem celé série, několik let usiloval o převedení románu na filmová plátna. Nakonec dal přednost televiznímu formátu, jenž mu umožnil plně realizovat svoji vizi, včetně nápadu nechat autora předlohy, aby seriál zakončil. Finální epizodu a zcela nový konec tak napsal sám Stephen King.

Právě pro svou podobnost s aktuální pandemií koronaviru je Svědectví jedním z nejdiskutovanějších děl posledních měsíců. Kingův v pořadí pátý román poprvé vyšel v roce 1978, kdy byl pro nedůvěru ze strany nakladatele radikálně zkrácen. Upraveného vydání v původní délce se dočkal až o dvanáct let později. Dodnes patří mezi nejprodávanější knihy autora. Roku 1994 Svědectví poprvé zfilmoval režisér a Kingův dvorní adaptátor Mick Garris jako čtyřdílnou minisérii plnou zvučných jmen.

Neméně hvězdně obsazená je i Boonova nová verze. V hlavních rolích se představí James Marsden, Whoopi Goldberg, Greg Kinnear, Alexander Skarsgård, Heather Graham, Nicholas Lea, Amber Heard nebo Fiona Dourif.

The Stand vychází 17. prosince na streamovací službě CBS All Access. Dole najdete první upoutávku, která láká na atmosférický střet Dobra se Zlem uprostřed chmurného, postapokalyptického světa.